2024 Schedule of Events
Friday January 26th
10 am Bourse/Exhibition Hall open (Hunnicutt Ballroom)
1 pm "Jimmy Carter Philately" with Ed Krohn and Steve Swain (Cobb Room)
2 pm “A Tribute to Cachetmaker Pete McClure” with Foster Miller (DeKalb Room)
3 pm “History of Boy Scouts Through Postage Stamps” with John Owen, Sr. (Dekalb Room)
4 pm “ATA 75th Anniversary Roundtable” with Jennifer Miller and Dawn Hamman (DeKalb Room)
5:30 pm Bourse Closes
5:30 pm Exhibition Closes
6:30 pm Judges Appreciation Dinner - Ticket Required (Norcross Room)
Saturday January 27th
10 am Bourse/Exhibition Hall open (Hunnicutt Ballroom)
10 am American First Day Cover Society Regional Meeting (DeKalb Room)
11 – 5:30 pm Cachetmakers’ Bourse (Hunnicutt Ballroom Lobby)
11 am “Display, Thematic, and Topical: What Are They and How to Use Them as Collectors and/or Exhibitors” with Dr. Ed Andrews (Cobb Room)
11 – 1 pm Ebony Society of Philatelic Events and Reflections Town Hall Meeting (Dekalb Room)
1 pm Georgia Postal History Society Annual General Meeting and Presentation: “Georgia Postmaster and County Postmarks” (Cobb Room)
1 pm “Designing First Day Covers and Show Covers” with Chris Calle (Dekalb Room)
2 pm “Contextual and Collateral Collecting – U.S. Military Academy at West Point, New York - Hobby, Obsession, or Sickness?”
with Mick Zais (Cobb Room)
2 pm “Stamp and Cover Expertizing: How It Works and When To Use It” with Gary Loew (Dekalb Room)
3 pm “Jimmy Carter Philately” with Ed Krohn and Steve Swain (Cobb Room)
3 pm AAPE Open Forum on Exhibiting with Ken Nilsestuen (DeKalb Room)
4 pm Judges’ Feedback Forum (DeKalb Room)
5:30 pm Bourse Closes
5:30 pm Exhibition Closes
6 pm Awards Banquet – Ticket Require (Norcross Room)
Sunday January 28th
10 am Bourse/Exhibition Hall open (Hunnicutt Ballroom)
11 am Annual General Meeting of the Southeast Federation of Stamp Clubs (Gwinnett Room)
Noon Raffle Winner Announcement
3 pm Exhibition Hall closes
3 pm Bourse closes
10 am Bourse/Exhibition Hall open (Hunnicutt Ballroom)
1 pm "Jimmy Carter Philately" with Ed Krohn and Steve Swain (Cobb Room)
2 pm “A Tribute to Cachetmaker Pete McClure” with Foster Miller (DeKalb Room)
3 pm “History of Boy Scouts Through Postage Stamps” with John Owen, Sr. (Dekalb Room)
4 pm “ATA 75th Anniversary Roundtable” with Jennifer Miller and Dawn Hamman (DeKalb Room)
5:30 pm Bourse Closes
5:30 pm Exhibition Closes
6:30 pm Judges Appreciation Dinner - Ticket Required (Norcross Room)
Saturday January 27th
10 am Bourse/Exhibition Hall open (Hunnicutt Ballroom)
10 am American First Day Cover Society Regional Meeting (DeKalb Room)
11 – 5:30 pm Cachetmakers’ Bourse (Hunnicutt Ballroom Lobby)
11 am “Display, Thematic, and Topical: What Are They and How to Use Them as Collectors and/or Exhibitors” with Dr. Ed Andrews (Cobb Room)
11 – 1 pm Ebony Society of Philatelic Events and Reflections Town Hall Meeting (Dekalb Room)
1 pm Georgia Postal History Society Annual General Meeting and Presentation: “Georgia Postmaster and County Postmarks” (Cobb Room)
1 pm “Designing First Day Covers and Show Covers” with Chris Calle (Dekalb Room)
2 pm “Contextual and Collateral Collecting – U.S. Military Academy at West Point, New York - Hobby, Obsession, or Sickness?”
with Mick Zais (Cobb Room)
2 pm “Stamp and Cover Expertizing: How It Works and When To Use It” with Gary Loew (Dekalb Room)
3 pm “Jimmy Carter Philately” with Ed Krohn and Steve Swain (Cobb Room)
3 pm AAPE Open Forum on Exhibiting with Ken Nilsestuen (DeKalb Room)
4 pm Judges’ Feedback Forum (DeKalb Room)
5:30 pm Bourse Closes
5:30 pm Exhibition Closes
6 pm Awards Banquet – Ticket Require (Norcross Room)
Sunday January 28th
10 am Bourse/Exhibition Hall open (Hunnicutt Ballroom)
11 am Annual General Meeting of the Southeast Federation of Stamp Clubs (Gwinnett Room)
Noon Raffle Winner Announcement
3 pm Exhibition Hall closes
3 pm Bourse closes